12October Ostatnie spotkanie z patronem gimnazjum Czesławem Miłoszem
Wpisany przez Administrator   piątek, 12 października 2018 07:06

swietoszkoly 28.września 2012 roku nasza szkoła zorganizowała piękną uroczystość, w czasie której społeczność uczniowska przyjęła za patrona wybitnego poetę Czesława Miłosza.

Przez te lata zgłębialiśmy życie i twórczość Czesława Miłosza.

Biorąc udział w konkursach, śledząc prezentacje, wysłuchując odczytów poznawaliśmy utwory naszego poety.

Trzeba powiedzieć, że niektóre wiersze były bliskie naszemu sercu, zrozumiałe. Chętnie uczyliśmy się ich na pamięć.

Były również i takie, które wymagały głębokiej analizy i znajomości sposobu podejścia autora do życia, do problemów społecznych.

Czesław Miłosz to poeta, prozaik, eseista tłumacz, laureat nagrody Nobla w 1980r i wielu innych prestiżowych nagród literackich, tłumaczony na kilkanaście języków. Doktor honoris causa wielu uniwersytetów w Polsce i USA, honorowy obywatel Litwy i miasta Krakowa. Urodził się 30 czerwca 1911r w Szetejnach na Litwie zmarł 14 sierpnia 2044 w Krakowie.

To już ostatnie spotkanie z patronem gimnazjum Czesławem Miłoszem, wiąże się to z zakończeniem nauki klas gimnazjalnych.

Chociaż Miłosz nie będzie już naszym natronem to będziemy o nim pamiętać cytując Jego słowa

Szczęśliwy naród, który ma poetę i w trudach swoich nie kroczy w milczeniu.”

Organizatorzy apelu

K. Kowalczyk K. Szwec

Poprawiony: piątek, 12 października 2018 08:01

12October Ślubowanie klasy pierwszej SP
Wpisany przez Administrator   piątek, 12 października 2018 06:50
slubowanie2018Ślubuję...
Jeszcze w uszach dźwięczą słowa wypowiadane przez pierwszaków. W dniu dzisiejszym uczniowie składali uroczystą przysięgę i zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej w Dargini przez panią dyrektor. W uroczystości uczestniczyli rodzice, nauczyciele, uczniowie klasy 2 i 3 a gościem wyjątkowym była pani burmistrz Mieczysława Brzoza. Uczniowie przygotowali piękny program artystyczny. Wspaniale zaprezentowali się  w granatowych biretach recytując wierszyki, śpiewając piosenki i tańcząc. To był szczególny  dzień pełen wrażeń i na długo zostanie w naszej pamięci. Zofia Jóźwiak -wychowawca klasy
Poprawiony: piątek, 12 października 2018 07:51

12October 100 minut czytania na 100 Lecie Odzyskania Niepodległości"
Wpisany przez Administrator   piątek, 12 października 2018 06:49

burmistrz dzieciKlasa pierwsza wystartowała z pomysłem "100 minut czytania na 100 Lecie Odzyskania Niepodległości" Dzisiaj tj. 11 października 2018r po uroczystym ślubowaniu, w naszej  sali, pani burmistrz Mieczysława Brzoza jako zaproszony gość, pierwsza czytała dzieciom wybraną przez siebie książeczkę pt. "Filip i groszek". Ustaliliśmy , że każdy uczeń wraz z rodzicami przygotuje 5 minutowe czytanie, dowolnych bajek czy też innych książek dla dzieci i zaprezentuje się w naszej klasie w terminie do 11 listopada tego roku. Pomysł spodobał się wszystkim i bardzo się z tego cieszymy. Zofia Jóźwiak-wychowawca klasy 1

Poprawiony: piątek, 12 października 2018 07:38

09October Spotkanie autorskie
Wpisany przez Administrator   wtorek, 09 października 2018 06:11

spotkanie autDnia 8 października 2018r w fili biblioteki w Dargini odbyło się spotkanie autorskie. Wystąpił pan Jakub Skworz -  pisarz młodego pokolenia. Autor książeczek dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy I-III naszej szkoły.Spotkanie było bardzo ciekawe. Dzieci słuchały fragmentu opowieści "Księżniczka Adela szuka przyjaciela"Odpowiadały na pytania, układały puzzle, rysowały-bawiąc się przy tym doskonale. To były wspaniale chwile spędzone z autorem, który przybliżył uczniom również ciekawostki z warsztatu pisarza.    Zofia Jóźwiak, Jadwiga Szwec i Waldemar Wójtowicz

Poprawiony: wtorek, 09 października 2018 11:27

05October Ważna informacja III
Wpisany przez Administrator   piątek, 05 października 2018 10:17

Szanowni Rodzice - informujemy, że 9 października 2018 r. będzie sprawdzana higiena dzieci,

w tym czystość głowy.

Rada Pedagogiczna

Poprawiony: piątek, 05 października 2018 10:18

05October SPRZĄTANIE ŚWIATA 2018
Wpisany przez Administrator   piątek, 05 października 2018 07:10

Akcja - Segregacja!

2x więcej,2x czyściej”

w Szkole Podstawowej w Dargini

Sprzątanie Świata przeprowadziliśmy 21 września 2018r. Przygotowaniem do wyjścia w teren były przeprowadzone zajęcia z uczniami na temat segregacji odpadów, konieczności ich odzyskiwania i przerobu. Korzystaliśmy z materiałów Funduszu Ochrony Środowiska, własnych zasobów literatury i wiedzy Internetowej. Uczniowie klasy ósmej zaprezentowali w klasach szkoły podstawowej oraz oddziale zerowym scenki nt. wytwarzania opakowań, segregacji i korzyści dla gospodarki, dla społeczeństwa wynikających z recyklingu.

1. Na banerze szkolnym przekazaliśmy najważniejsze informacje nt . recyklingu i korzyści wynikających ze stosowania segregacji odpadów w gospodarstwie domowym oraz zasad wrzucania śmieci do odpowiednich pojemników lub worków.

2. W klasach 4-6 SP i Gimnazjum został przeprowadzony konkurs na najlepszy plakat promujący hasło tegorocznej akcji: „Akcja – Segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Najlepsze prace zostały zaprezentowane na forum szkoły i uhonorowane dobrymi ocenami, a ponadto uczniowie otrzymali upominki (długopisy, flamastry i słodkości).

3. Akcja sprzątania terenów zamieszkania odbyła się w godz. 1200-1400 pod opieką nauczycieli. Zebrane odpady zabezpieczyliśmy i przygotowaliśmy do odbioru przez ZUKiO w Bobolicach.

W podziękowaniu za udział w sprzątaniu uczniowie otrzymali słodki poczęstunek. Nadrzędnym celem tych akcji jest kształtowanie postaw proekologicznych
a szczególnie umiejętności gospodarki odpadami i ich prawidłowej segregacji.

Udział w sprzątaniu wzięło ponad 110 uczniów pod opieką nauczycieli. Zebraliśmy około 30 dużych worków odpadów.

Dziękujemy władzom gminy za wsparcie finansowe naszych działań.

Organizator akcji:

Waldemar Kwaśniewski