plakat projekt

Wpisany przez Administrator    czwartek, 30 maja 2019 10:56
PDF
Dzień Ziemi w szkole w Dargini

 

dzien ziemi19013Trochę późno ale z dużym zaangażowaniem obchodziliśmy tegoroczny Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Dargini. Bardzo ważne jest aby wszyscy zdali sobie sprawę z tego jak ważną sprawą jest ochrona ginących gatunków. Niestety, ludzie nieodwracalnie naruszyli równowagę przyrody, w wyniku czego świat stoi przed największym wymieraniem od czasów dinozaurów. Globalne zniszczenie i szybkie zmniejszenie ilości dzikiej fauny i flory są bezpośrednio związane z przyczynami wynikającymi z działalności człowieka: zmianami klimatu, wylesianiem, utratą siedlisk, handlem i kłusownictwem, niezrównoważonym rolnictwem, zanieczyszczeniem środowiska i pestycydami.

Musimy wspólnie chronić naturalne środowisko. Dlatego tak ważne jest aby dzieci i młodzież zdawały sobie sprawę z tego, że aby sytuacja uległa poprawie – musimy działać z pełna determinacją. Każdy może przyczynić się do zmiany położenia zagrożonych gatunków. Taki cel miała akcja w naszej szkole.

Uczniowie przypomnieli sobie na lekcjach przyrody i biologii oraz w oparciu o bazę informacyjną znajdującą się w Sali bioróżnorodności i na banerze szkolnym gatunki roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Zastanawiali się jak mogą wspomóc działania mające na celu ich ochronę. Wspólnie z nauczycielem stworzyli dekalog „ochroniarskiego” postępowania.

Uczniowie uzdolnieni plastycznie mieli okazję zaprezentować swoją twórczość poświęconą ochronie gatunków zagrożonych poprzez wystawkę prac.

Podsumowaniem akcji był apel szkolny, na którym przedstawiono również filmy dotyczące ginących gatunków na świecie i w naszym kraju.

Jeśli nie będziemy działać teraz, wyginięcie może być najtrwalszym dziedzictwem ludzkości.

GALERIA

 

Opracował Waldemar Kwaśniewski