PEDAGOG SZKOLNY DLA RODZICÓW
O tym, jak trudno wychować własne dzieci wiedzą wszyscy rodzice . Pamiętając , że w relacjach z dziećmi obowiązuje zasada walizki „ co włożysz, to wyjmiesz”- należy zdawać sobie sprawę , że los dzieci spoczywa na barkach dorosłych .
Nasze dzieci w okresie dojrzewania są niezwykle osobliwe. Charakterystyczna jest dla nich labilność uczuciowa( zmiana nastrojów),przeczulenie na krytykę, poczucie , że mają rację i, że dorośli zawsze się ich czepiają.
To, co najbardziej nas w nich denerwuje jest efektem niedojrzałej części mózgu zarządzającej poczuciem odpowiedzialności , motywacją i pojmowaniem moralności
( często więc kłamią i są krnąbrne, ciężko zagonić je do lekcji ). Przechodzą przez fazę buntu i niezależności , jednak należy szybko reagować , gdy przestają się uczyć , nie mówią o swoich problemach , na długie godziny znikają
z domu.
RODZICE! PAMIĘTAJCIE JESTEŚCIE PARTNERAMI
W PRACY WYCHOWAWCZEJ , DLATEGO SZKOLE BARDZO ZALEŻY NA OWOCNEJ WSPÓŁPRACY.
KILKA RAD DLA RODZICÓW SKUTECZNEGO WYCHOWANIA
- 1.Ufaj swojej intuicji, ale też poznaj siebie.
Jako rodzice musimy być pewni siebie, bo nasze dzieci oczekują od nas przodownictwa. Nie możemy wątpić w swą dojrzałość i życiowe doświadczenie.
- 2.Znaj swoje dziecko, słuchaj słów , wnioski wyciągaj
z zachowania.
Niektórzy oceniają swoje dziecko raczej
„powierzchownie”, uważając, że skoro przy nas zachowuje się spokojnie , zawsze takie jest. Bezgraniczna może być miłość , ale nie zaufanie , dlatego ,jeżeli powątpiewasz w uczciwość swoich pociech , masz moralny obowiązek dociekać prawdy, nawet jakbyś miał naruszyć ich prywatność.
3. Od samego początku rozwijaj pozytywne wartości.
Należy być wzorem dla swych dzieci , aby zagłuszyć autorytet rówieśników .
4. Bądź rodzicem , a nie przyjacielem.
Rodzicielstwo ma wiele cech przyjaźni, ale postrzeganie rodzica, jako mocniejszych jest pewnikiem bezpieczeństwa w otaczającym ich świecie.
- 3.granice.
Dzieci muszą wiedzieć co im wolno , czego nie.
- 4.Rozmawiaj , a nie komunikuj .
Skuteczni rodzice winni rozmawiać ze swoimi dziećmi
w sposób spokojny, ale skuteczny i rzeczowy.
5. Okazuj swojemu dziecku miłość i szacunek.
6.Dbaj o dobry kontakt ze szkołą.