Wpisany przez Administrator    wtorek, 25 czerwca 2013 09:02
Dla rodzica

PEDAGOG SZKOLNY DLA RODZICÓW

O tym, jak trudno wychować  własne dzieci wiedzą wszyscy rodzice . Pamiętając , że w relacjach  z dziećmi obowiązuje  zasada walizki „  co włożysz, to wyjmiesz”- należy zdawać  sobie sprawę , że los dzieci spoczywa  na barkach dorosłych .

Nasze dzieci w okresie  dojrzewania  są niezwykle osobliwe. Charakterystyczna  jest dla nich labilność uczuciowa( zmiana nastrojów),przeczulenie  na krytykę, poczucie , że mają rację i, że dorośli zawsze się ich czepiają.

To, co najbardziej  nas  w nich denerwuje jest efektem niedojrzałej części mózgu zarządzającej  poczuciem  odpowiedzialności , motywacją i pojmowaniem  moralności

( często więc kłamią i są krnąbrne, ciężko zagonić je do lekcji ). Przechodzą przez fazę buntu i niezależności , jednak należy szybko reagować , gdy przestają się uczyć , nie mówią o swoich problemach , na długie godziny  znikają

z domu.

RODZICE! PAMIĘTAJCIE JESTEŚCIE PARTNERAMI

W PRACY WYCHOWAWCZEJ , DLATEGO SZKOLE BARDZO ZALEŻY  NA OWOCNEJ WSPÓŁPRACY.

KILKA RAD DLA  RODZICÓW SKUTECZNEGO WYCHOWANIA

1. 1.Ufaj swojej intuicji, ale też poznaj siebie.

Jako rodzice musimy być pewni siebie, bo nasze dzieci  oczekują od nas przodownictwa. Nie możemy wątpić w swą  dojrzałość  i życiowe doświadczenie.

1. 2.Znaj swoje dziecko, słuchaj słów , wnioski wyciągaj

z zachowania.

Niektórzy  oceniają  swoje dziecko raczej

„powierzchownie”, uważając, że  skoro  przy nas zachowuje się  spokojnie , zawsze takie jest. Bezgraniczna może być miłość , ale nie zaufanie , dlatego ,jeżeli  powątpiewasz  w uczciwość swoich pociech , masz moralny obowiązek  dociekać prawdy, nawet jakbyś  miał naruszyć  ich prywatność.

3. Od samego początku  rozwijaj pozytywne  wartości.

Należy być wzorem dla swych dzieci , aby zagłuszyć autorytet rówieśników .

4. Bądź rodzicem , a nie przyjacielem.

Rodzicielstwo ma wiele cech  przyjaźni, ale postrzeganie rodzica, jako mocniejszych jest pewnikiem bezpieczeństwa w otaczającym ich świecie.

1. 3.granice.

Dzieci muszą wiedzieć co im wolno , czego nie.

1. 4.Rozmawiaj , a nie komunikuj .

Skuteczni rodzice  winni rozmawiać  ze swoimi dziećmi

w sposób spokojny, ale skuteczny i rzeczowy.

5. Okazuj  swojemu dziecku miłość i szacunek.

6.Dbaj o dobry kontakt ze szkołą.